Bourns Inc. 3360Y-1-104
3360Y-1-104 picture photo
Mfg. Part Number
3360Y-1-104
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360Y-1-104.pdf
Availability of 3360Y-1-104
QUANTITY
3360Y-1-104 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360Y-1-104
Internal Part NumberEIS-3360Y-1-104
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360Y-1-104
Related Links3360Y, 3360Y-1-104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360Y-1-104 Details Description
Related parts for 3360Y-1-104
TOOL CRIMPER 25 I datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf