Bourns Inc. 3360Y-1-105
3360Y-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3360Y-1-105
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360Y-1-105.pdf
Availability of 3360Y-1-105
QUANTITY
3360Y-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360Y-1-105
Internal Part NumberEIS-3360Y-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360Y-1-105
Related Links3360Y, 3360Y-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360Y-1-105 Details Description
Related parts for 3360Y-1-105
TRANS 2NPN 20V/50V SSMINI6 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 6 CONTACTS datasheet.pdf
3/4" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V RADIAL datasheet.pdf