Bourns Inc. 3360Y-1-105
3360Y-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3360Y-1-105
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360Y-1-105.pdf
Availability of 3360Y-1-105
QUANTITY
3360Y-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360Y-1-105
Internal Part NumberEIS-3360Y-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360Y-1-105
Related Links3360Y, 3360Y-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360Y-1-105 Details Description
Related parts for 3360Y-1-105
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 30 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO221AC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf