Bourns Inc. 3360Y-1-105LF
3360Y-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3360Y-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360Y-1-105LF.pdf
Availability of 3360Y-1-105LF
QUANTITY
3360Y-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360Y-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3360Y-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360Y-1-105LF
Related Links3360Y-, 3360Y-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360Y-1-105LF Details Description
Related parts for 3360Y-1-105LF
SIDACTOR BIDIR 190V 250A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL 3SOT23 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf