Bourns Inc. 3360Y-1-105LF
3360Y-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3360Y-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3360Y-1-105LF.pdf
Availability of 3360Y-1-105LF
QUANTITY
3360Y-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3360Y-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3360Y-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3360
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.093" (2.36mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3360Y-1-105LF
Related Links3360Y-, 3360Y-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3360Y-1-105LF Details Description
Related parts for 3360Y-1-105LF
IC REG CTRLR PWM 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf