Bourns Inc. 3361S-1-202GLF
3361S-1-202GLF picture photo
Mfg. Part Number
3361S-1-202GLF
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W SMD
Datasheet Download
3361S-1-202GLF.pdf
Availability of 3361S-1-202GLF
QUANTITY
3361S-1-202GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3361S-1-202GLF
Internal Part NumberEIS-3361S-1-202GLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3361 Model Epoxy May/2007
3361S Model Jun/2013
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3361 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.264" x 0.290" Face x 0.290" H (6.71mm x 7.37mm x 7.37mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3361S-1-202GLF
Related Links3361S-1, 3361S-1-202GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3361S-1-202GLF Details Description
Related parts for 3361S-1-202GLF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IDC CABLE - APR14B/AE14M/APR14B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COVER FOR WL SERIES SWITCHES datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
RES 450 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf