Bourns Inc. 3362F-1-102LF
3362F-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3362F-1-102LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362F-1-102LF.pdf
Availability of 3362F-1-102LF
QUANTITY
3362F-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362F-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3362F-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362F-1-102LF
Related Links3362F-, 3362F-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362F-1-102LF Details Description
Related parts for 3362F-1-102LF
CABLE MCX-RA/MCX-RA 30" RG-316 datasheet.pdf
MODULE M2 CF FORMAT datasheet.pdf
TAPE ALL WEATHER VINYL 3/4" datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 4POS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
2400UF 20V 22.23X54 105C AXI datasheet.pdf