Bourns Inc. 3362P-1-205
3362P-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3362P-1-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362P-1-205.pdf
Availability of 3362P-1-205
QUANTITY
3362P-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362P-1-205
Internal Part NumberEIS-3362P-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362P-1-205
Related Links3362P, 3362P-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362P-1-205 Details Description
Related parts for 3362P-1-205
OPTOISO 2.5KV DARLNG 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS 7MM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 12-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf