Bourns Inc. 3362P-1-501
3362P-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3362P-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362P-1-501.pdf
Availability of 3362P-1-501
QUANTITY
3362P-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362P-1-501
Internal Part NumberEIS-3362P-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)