Bourns Inc. 3362R-1-203
3362R-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-203.pdf
Availability of 3362R-1-203
QUANTITY
3362R-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-203
Internal Part NumberEIS-3362R-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-203
Related Links3362R, 3362R-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-203 Details Description
Related parts for 3362R-1-203
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 20AWG #2 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf