Bourns Inc. 3362R-1-203LF
3362R-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-203LF.pdf
Availability of 3362R-1-203LF
QUANTITY
3362R-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3362R-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-203LF
Related Links3362R-, 3362R-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-203LF Details Description
Related parts for 3362R-1-203LF
IC OPAMP GP 83MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 16PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf