Bourns Inc. 3362R-1-203LF
3362R-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-203LF
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-203LF.pdf
Availability of 3362R-1-203LF
QUANTITY
3362R-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3362R-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-203LF
Related Links3362R-, 3362R-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-203LF Details Description
Related parts for 3362R-1-203LF
DIODE ZENER ARRAY 6.8V UMD5 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 120VAC W/ACC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf