Bourns Inc. 3362R-1-205LF
3362R-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-205LF.pdf
Availability of 3362R-1-205LF
QUANTITY
3362R-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3362R-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-205LF
Related Links3362R-, 3362R-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-205LF Details Description
Related parts for 3362R-1-205LF
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 3A CPD datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf