Bourns Inc. 3362R-1-471
3362R-1-471 picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-471
Brief Description
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-471.pdf
Availability of 3362R-1-471
QUANTITY
3362R-1-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-471
Internal Part NumberEIS-3362R-1-471
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTube
Resistance (Ohms)470
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-471
Related Links3362R, 3362R-1-471 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-471 Details Description
Related parts for 3362R-1-471
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS IDC .05" datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR 479PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf