Bourns Inc. 3362R-1-500
3362R-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-500.pdf
Availability of 3362R-1-500
QUANTITY
3362R-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-500
Internal Part NumberEIS-3362R-1-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-500
Related Links3362R, 3362R-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-500 Details Description
Related parts for 3362R-1-500
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .05 OHM 3W 5% datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf