Bourns Inc. 3362R-1-503
3362R-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-503.pdf
Availability of 3362R-1-503
QUANTITY
3362R-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-503
Internal Part NumberEIS-3362R-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-503
Related Links3362R, 3362R-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-503 Details Description
Related parts for 3362R-1-503
IC MUX/DEMUX QUAD 1X2 16SSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20SOIC datasheet.pdf
RF CABLE SMA MRA/MRA RG316DS 12" datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC P600 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 16V 01005 datasheet.pdf
SHIELD EXTRACTION TOOL 5 ROW datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V 6.7A 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR 7C 7#16S PIN PLUG datasheet.pdf
CONN 24POS PCB datasheet.pdf