Bourns Inc. 3362R-1-503LF
3362R-1-503LF picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-503LF
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-503LF.pdf
Availability of 3362R-1-503LF
QUANTITY
3362R-1-503LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-503LF
Internal Part NumberEIS-3362R-1-503LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-503LF
Related Links3362R-, 3362R-1-503LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-503LF Details Description
Related parts for 3362R-1-503LF
RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 4POS .062 datasheet.pdf
TRANSF 900 OHM SEC. 0MA DC TEL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
2X1 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 15MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 25V SCREW datasheet.pdf
KIT STARTER EDM TYPE1 I.MX6 SGL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf