Bourns Inc. 3362S-1-103LF
3362S-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3362S-1-103LF
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362S-1-103LF.pdf
Availability of 3362S-1-103LF
QUANTITY
3362S-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362S-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3362S-1-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362S-1-103LF
Related Links3362S-, 3362S-1-103LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362S-1-103LF Details Description
Related parts for 3362S-1-103LF
CONN 40POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
IC DUAL USB PORT TVS 8-TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 160 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf