Bourns Inc. 3362S-1-104
3362S-1-104 picture photo
Mfg. Part Number
3362S-1-104
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362S-1-104.pdf
Availability of 3362S-1-104
QUANTITY
3362S-1-104 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362S-1-104
Internal Part NumberEIS-3362S-1-104
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362S-1-104
Related Links3362S, 3362S-1-104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362S-1-104 Details Description
Related parts for 3362S-1-104
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 8POS R/A TIN datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM4609 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf