Bourns Inc. 3362S-1-202
3362S-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3362S-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362S-1-202.pdf
Availability of 3362S-1-202
QUANTITY
3362S-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362S-1-202
Internal Part NumberEIS-3362S-1-202
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362S-1-202
Related Links3362S, 3362S-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362S-1-202 Details Description
Related parts for 3362S-1-202
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 28M datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf