Bourns Inc. 3362U-1-204R
3362U-1-204R picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-204R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-204R.pdf
Availability of 3362U-1-204R
QUANTITY
3362U-1-204R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-204R
Internal Part NumberEIS-3362U-1-204R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-204R
Related Links3362U-, 3362U-1-204R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-204R Details Description
Related parts for 3362U-1-204R
CABLE D-SUB - AFU09B/AE09M/X datasheet.pdf
LABEL TT POLYMIDE TAN 1.5"X.25" datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 1.0 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 1.8A 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.2MM datasheet.pdf