Bourns Inc. 3362U-1-204R
3362U-1-204R picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-204R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-204R.pdf
Availability of 3362U-1-204R
QUANTITY
3362U-1-204R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-204R
Internal Part NumberEIS-3362U-1-204R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-204R
Related Links3362U-, 3362U-1-204R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-204R Details Description
Related parts for 3362U-1-204R
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SW PILOT LIGHT IP65 RED RND QC datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48QFN datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 23 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf