Bourns Inc. 3362U-1-502ALF
3362U-1-502ALF picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-502ALF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-502ALF.pdf
Availability of 3362U-1-502ALF
QUANTITY
3362U-1-502ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-502ALF
Internal Part NumberEIS-3362U-1-502ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-502ALF
Related Links3362U-1, 3362U-1-502ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-502ALF Details Description
Related parts for 3362U-1-502ALF
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CTRLR LCD BACK LT INV 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 48LQFP datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 480V 60A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TS820 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf