Bourns Inc. 3362W-1-100
3362W-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-100.pdf
Availability of 3362W-1-100
QUANTITY
3362W-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-100
Internal Part NumberEIS-3362W-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-100
Related Links3362W, 3362W-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-100 Details Description
Related parts for 3362W-1-100
CONN CABLE GRIP ALUM .187-.250 datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK MARKING datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 492MA 482 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf