Bourns Inc. 3362W-1-202
3362W-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-202.pdf
Availability of 3362W-1-202
QUANTITY
3362W-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-202
Internal Part NumberEIS-3362W-1-202
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-202
Related Links3362W, 3362W-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-202 Details Description
Related parts for 3362W-1-202
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC ECHO CANCELLER DUAL 28PLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf