Bourns Inc. 3362W-1-504
3362W-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-504.pdf
Availability of 3362W-1-504
QUANTITY
3362W-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-504
Internal Part NumberEIS-3362W-1-504
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-504
Related Links3362W, 3362W-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-504 Details Description
Related parts for 3362W-1-504
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf