Bourns Inc. 3362X-1-101
3362X-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-101
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-101.pdf
Availability of 3362X-1-101
QUANTITY
3362X-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-101
Internal Part NumberEIS-3362X-1-101
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-101
Related Links3362X, 3362X-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-101 Details Description
Related parts for 3362X-1-101
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf