Bourns Inc. 3362X-1-504LF
3362X-1-504LF picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-504LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-504LF.pdf
Availability of 3362X-1-504LF
QUANTITY
3362X-1-504LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-504LF
Internal Part NumberEIS-3362X-1-504LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-504LF
Related Links3362X-, 3362X-1-504LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-504LF Details Description
Related parts for 3362X-1-504LF
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 36CH 10MM 24VDC NPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf