Bourns Inc. 3364B-1-204E
3364B-1-204E picture photo
Mfg. Part Number
3364B-1-204E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.2W SMD
Datasheet Download
3364B-1-204E.pdf
Availability of 3364B-1-204E
QUANTITY
3364B-1-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3364B-1-204E
Internal Part NumberEIS-3364B-1-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3364 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.165" x 0.150" Face x 0.059" H (4.20mm x 3.80mm x 1.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3364B-1-204E
Related Links3364B-, 3364B-1-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3364B-1-204E Details Description
Related parts for 3364B-1-204E
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
MONOCHROME C MOUNT CAMERA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 19POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf