Illinois Capacitor 336BPA100M
336BPA100M picture photo
Mfg. Part Number
336BPA100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
336BPA100M.pdf
Availability of 336BPA100M
QUANTITY
336BPA100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336BPA100M
Internal Part NumberEIS-336BPA100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.024 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current210mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 0.945" L (10.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336BPA100M
Related Links336BP, 336BPA100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336BPA100M Details Description
Related parts for 336BPA100M
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
MODEM CDMA RS-232 DC IP BELL datasheet.pdf
RES SMD 56.9KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 2W AC NC 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf