Illinois Capacitor 336BPS100M
336BPS100M picture photo
Mfg. Part Number
336BPS100M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
336BPS100M.pdf
Availability of 336BPS100M
QUANTITY
336BPS100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336BPS100M
Internal Part NumberEIS-336BPS100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.024 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current200mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336BPS100M
Related Links336BP, 336BPS100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336BPS100M Details Description
Related parts for 336BPS100M
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INV O/DRAIN SOT353 datasheet.pdf
SPARE ORIFICE FOR BUTANE TOOLS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf