Illinois Capacitor 336CKE450MQV
336CKE450MQV picture photo
Mfg. Part Number
336CKE450MQV
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
336CKE450MQV.pdf
Availability of 336CKE450MQV
QUANTITY
336CKE450MQV Order Process
Ship out your order
Specifications of 336CKE450MQV
Internal Part NumberEIS-336CKE450MQV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.048 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336CKE450MQV
Related Links336CKE, 336CKE450MQV Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336CKE450MQV Details Description
Related parts for 336CKE450MQV
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
IC KIT THERMO CONTROLLER & AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 500KSPS 10UMAX datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf