Illinois Capacitor 336PHB250K4J
336PHB250K4J picture photo
Mfg. Part Number
336PHB250K4J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
336PHB250K4J.pdf
Availability of 336PHB250K4J
QUANTITY
336PHB250K4J Order Process
Ship out your order
Specifications of 336PHB250K4J
Internal Part NumberEIS-336PHB250K4J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336PHB250K4J
Related Links336PHB, 336PHB250K4J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336PHB250K4J Details Description
Related parts for 336PHB250K4J
IC ADC 8BIT HS SERIAL I/O 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB10 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf