Illinois Capacitor 336PHB250K4J
336PHB250K4J picture photo
Mfg. Part Number
336PHB250K4J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
336PHB250K4J.pdf
Availability of 336PHB250K4J
QUANTITY
336PHB250K4J Order Process
Ship out your order
Specifications of 336PHB250K4J
Internal Part NumberEIS-336PHB250K4J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336PHB250K4J
Related Links336PHB, 336PHB250K4J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336PHB250K4J Details Description
Related parts for 336PHB250K4J
GUARD BASKET 172MM FOR M4Q SER datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30SAU 44POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 12POS 4DECK datasheet.pdf
GANG PROGRAMMER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf