Illinois Capacitor 336SMH050M
336SMH050M picture photo
Mfg. Part Number
336SMH050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
336SMH050M.pdf
Availability of 336SMH050M
QUANTITY
336SMH050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336SMH050M
Internal Part NumberEIS-336SMH050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.03 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336SMH050M
Related Links336SM, 336SMH050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336SMH050M Details Description
Related parts for 336SMH050M
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 140 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC MED 12A datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100KOHM 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf