Illinois Capacitor 336TTA160M
336TTA160M picture photo
Mfg. Part Number
336TTA160M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V AXIAL
Datasheet Download
336TTA160M.pdf
Availability of 336TTA160M
QUANTITY
336TTA160M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336TTA160M
Internal Part NumberEIS-336TTA160M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.048 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336TTA160M
Related Links336TT, 336TTA160M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336TTA160M Details Description
Related parts for 336TTA160M
FITTING OUT COR LD/LDP/CD10 IVRY datasheet.pdf
CONN HDR VERT 34POS .100 LOW PCB datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE 5 PSI datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf