Illinois Capacitor 337BPS016M
337BPS016M picture photo
Mfg. Part Number
337BPS016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
337BPS016M.pdf
Availability of 337BPS016M
QUANTITY
337BPS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 337BPS016M
Internal Part NumberEIS-337BPS016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current358mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337BPS016M
Related Links337BP, 337BPS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337BPS016M Details Description
Related parts for 337BPS016M
CONN HDR BRKWAY 30POS DUAL 30AU datasheet.pdf
IC 8MHZ ESCC 40-DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 17POS datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED 3680LM WHITE datasheet.pdf
INLINE TERMINAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 96POS TYPE C datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf