Illinois Capacitor 337LBB400M2ED
337LBB400M2ED picture photo
Mfg. Part Number
337LBB400M2ED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
337LBB400M2ED.pdf
Availability of 337LBB400M2ED
QUANTITY
337LBB400M2ED Order Process
Ship out your order
Specifications of 337LBB400M2ED
Internal Part NumberEIS-337LBB400M2ED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)753.57 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337LBB400M2ED
Related Links337LBB, 337LBB400M2ED Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337LBB400M2ED Details Description
Related parts for 337LBB400M2ED
IC UP COUNTER DUAL BINARY 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 820 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 500MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J SLVR datasheet.pdf
FUSE 400A 1000V 1S/110 AR datasheet.pdf