Illinois Capacitor 337RZM035M
337RZM035M picture photo
Mfg. Part Number
337RZM035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V THRU HOLE
Datasheet Download
337RZM035M.pdf
Availability of 337RZM035M
QUANTITY
337RZM035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 337RZM035M
Internal Part NumberEIS-337RZM035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)703 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current725mA
Impedance276 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337RZM035M
Related Links337RZ, 337RZM035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337RZM035M Details Description
Related parts for 337RZM035M
SPEAKER 8 OHM .1W 40MM ROUND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT23-3 datasheet.pdf
DISPLAY SGL DIGIT 0.3" HYPER RED datasheet.pdf
OSC SO 425.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 5MM RED DIFF REFL PANEL MNT datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT NRF24AP2 datasheet.pdf
CABLE ASSY NECTORS FEMALE/FEMALE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf