Illinois Capacitor 337ULR016MGU
337ULR016MGU picture photo
Mfg. Part Number
337ULR016MGU
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 330UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
337ULR016MGU.pdf
Availability of 337ULR016MGU
QUANTITY
337ULR016MGU Order Process
Ship out your order
Specifications of 337ULR016MGU
Internal Part NumberEIS-337ULR016MGU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337ULR016MGU
Related Links337ULR, 337ULR016MGU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337ULR016MGU Details Description
Related parts for 337ULR016MGU
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 40W datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 279MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf