Illinois Capacitor 337UVR6R3MEF
337UVR6R3MEF picture photo
Mfg. Part Number
337UVR6R3MEF
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
337UVR6R3MEF.pdf
Availability of 337UVR6R3MEF
QUANTITY
337UVR6R3MEF Order Process
Ship out your order
Specifications of 337UVR6R3MEF
Internal Part NumberEIS-337UVR6R3MEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUVR
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)602.9 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337UVR6R3MEF
Related Links337UVR, 337UVR6R3MEF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337UVR6R3MEF Details Description
Related parts for 337UVR6R3MEF
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 15A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
26-19 AWG 2 OR 3 WIRE BUTT CONNE datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf