Illinois Capacitor 337XMPL6R3YG19
337XMPL6R3YG19 picture photo
Mfg. Part Number
337XMPL6R3YG19
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
337XMPL6R3YG19.pdf
Availability of 337XMPL6R3YG19
QUANTITY
337XMPL6R3YG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 337XMPL6R3YG19
Internal Part NumberEIS-337XMPL6R3YG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)301.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337XMPL6R3YG19
Related Links337XMPL, 337XMPL6R3YG19 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337XMPL6R3YG19 Details Description
Related parts for 337XMPL6R3YG19
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf