Bourns Inc. 3382G-1-103G
3382G-1-103G picture photo
Mfg. Part Number
3382G-1-103G
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR ROTARY POSITION 12MM SMD
Datasheet Download
3382G-1-103G.pdf
Availability of 3382G-1-103G
QUANTITY
3382G-1-103G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3382G-1-103G
Internal Part NumberEIS-3382G-1-103G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRotary Position Sensor - Model 3382
Video FileBourns Non-contacting Programmable Position Sensors - Another Geek Moment Product Preview
RoHS Information3382 Material Declaration
Featured Product3382 Series Rotary Sensors
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Series-
For MeasuringRotary Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical0° ~ 330°, Continuous
Linear Range-
OutputResistive
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeHole for Shaft
Linearity±2%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±30%
Voltage - Supply-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleSMD (SMT) Tab
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3382G-1-103G
Related Links3382G-, 3382G-1-103G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3382G-1-103G Details Description
Related parts for 3382G-1-103G
FIXED IND 10MH 10A 70 MOHM CHASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
INDICATOR NEON CLEAR PANEL MNT datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE PIN datasheet.pdf