Bourns Inc. 3386B-1-103
3386B-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3386B-1-103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386B-1-103.pdf
Availability of 3386B-1-103
QUANTITY
3386B-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386B-1-103
Internal Part NumberEIS-3386B-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386B-1-103
Related Links3386B, 3386B-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386B-1-103 Details Description
Related parts for 3386B-1-103
ROUND SPACER #8 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 150V 0606 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 8A ITO220AB datasheet.pdf
CONN PIN .062 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.8"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 22.86MM datasheet.pdf
5.6UF 400V 10X20 SINGLE END datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf