Bourns Inc. 3386C-1-204T
3386C-1-204T picture photo
Mfg. Part Number
3386C-1-204T
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386C-1-204T.pdf
Availability of 3386C-1-204T
QUANTITY
3386C-1-204T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386C-1-204T
Internal Part NumberEIS-3386C-1-204T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386C-1-204T
Related Links3386C-, 3386C-1-204T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386C-1-204T Details Description
Related parts for 3386C-1-204T
RES 2.0K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:6 700MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 10MSOP datasheet.pdf
IC DVR MEMS ACT/SHUTTER WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.26W SOT723 datasheet.pdf