Bourns Inc. 3386C-1-253
3386C-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3386C-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386C-1-253.pdf
Availability of 3386C-1-253
QUANTITY
3386C-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386C-1-253
Internal Part NumberEIS-3386C-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386C-1-253
Related Links3386C, 3386C-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386C-1-253 Details Description
Related parts for 3386C-1-253
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG BUFFER 25BIT 96-LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf