Bourns Inc. 3386F-1-105LF
3386F-1-105LF picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-105LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-105LF.pdf
Availability of 3386F-1-105LF
QUANTITY
3386F-1-105LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-105LF
Internal Part NumberEIS-3386F-1-105LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-105LF
Related Links3386F-, 3386F-1-105LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-105LF Details Description
Related parts for 3386F-1-105LF
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG SKT 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
6POS PLUG PNL MNT 14-16 W/GSKT datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf