Bourns Inc. 3386F-1-202TLF
3386F-1-202TLF picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-202TLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-202TLF.pdf
Availability of 3386F-1-202TLF
QUANTITY
3386F-1-202TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-202TLF
Internal Part NumberEIS-3386F-1-202TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-202TLF
Related Links3386F-1, 3386F-1-202TLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-202TLF Details Description
Related parts for 3386F-1-202TLF
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SLA 09/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK MCX 50OHM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf