Bourns Inc. 3386F-1-505
3386F-1-505 picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-505
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-505.pdf
Availability of 3386F-1-505
QUANTITY
3386F-1-505 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-505
Internal Part NumberEIS-3386F-1-505
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-505
Related Links3386F, 3386F-1-505 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-505 Details Description
Related parts for 3386F-1-505
BEAD MULTI-TURN AXIAL 835 OHMS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf