Bourns Inc. 3386G-1-153
3386G-1-153 picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-153
Brief Description
TRIMMER 15K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-153.pdf
Availability of 3386G-1-153
QUANTITY
3386G-1-153 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-153
Internal Part NumberEIS-3386G-1-153
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)15k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386G-1-153
Related Links3386G, 3386G-1-153 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386G-1-153 Details Description
Related parts for 3386G-1-153
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC AUD AMP DGTL 25W 48HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X6S 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf